Co powiedziałby Twój pies, gdyby przemówił ludzkim głosem w Wigilię? Nie czekaj do wigilii!
Twój pies mówi do Ciebie codziennie i próbuje Cię zrozumieć. Dlaczego więc czasem sprawia wrażenie, jakby w ogóle nie słuchał, robił na złość albo stale powtarzał te same błędy?

Dlatego, że nie zna języka polskiego czy angielskiego. Tak, jak Ty nie znasz języka, w jakim porozumiewa się pies. By unikać nieporozumień, nie zakładaj że Twój pies musi Cię rozumieć. Nie oceniaj jego zachowania przez pryzmat stereotypów (samiec alfa i podobne), ludzkiego sposobu widzenia, czy społecznych norm zachowania, jakie narzucone są nam ludziom (których pies nie jest świadomy). Możesz za to, nauczyć psa znaczenia poszczególnych słów np. „do mnie”, tak jakbyś uczył go języka obcego. Naprowadź smakołykiem, potem wyuczonym gestem pokaż psu jakie zachowanie kryje się za konkretnym słowem a następnie nagródź psa za jego wykonanie.

Ty również możesz nauczyć się podstaw psiego języka obcego. Dzięki rozumieniu jego gestów ciała, łatwiej będzie Ci określić zamiary Twojego psa. Częste nieporozumienia w komunikacji z psem, to stwierdzanie: „on robi mi na złość” lub „on wie, że źle zrobił”. Nic bardziej mylnego.

Chcesz dowiedzieć się dlaczego Twój pies reaguje w określony sposób? Opisz zachowanie i wyślij na nasz adres email. Do końca roku odpowiem na pytania dotyczące komunikacji człowiek- pies.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wszystkim opiekunom i ich psom życzę wspaniałego porozumienia i radosnych chwil!

Magdalena Grabowska
O tym, jak pies komunikuje się z Tobą.
Gazeta Parkowa, Grudzień 2014r.