Biologiczne i psychiczno- społeczne potrzeby podstawowe psa, niezbędne do jego zrównoważonego funkcjonowania na codzień.

Zawsze powtarzam: na nic Ci te wszystkie szkolenia, jeśli nie zabezpieczysz potrzeb swojego psa 🙂

Potrzeba ruchu, eksplorowania zróżnicowanego środowiska

Długie spacery, zapewnienie możliwości swobodnego poznawania nowych miejsc, wzbogacanie otoczenia, umożliwienie węszenia.  Jeden spacer w ciągu dnia powinien być długi (ok. 1-2h w zależności od predyspozycji rasowych i temperamentalnych) a pies powinien móc swobodnie pobiegać (jeśli nie może bez smyczy, to na dłuższej lince 10-15m). Pierwsza połowa spaceru powinna być aktywna, z wprowadzeniem zabaw i skarmianiem za oferowanie kontaktu przez psa i ćwiczenia. Spacer w drodze powrotnej powinien być już wyciszający, ograniczający się do węszenia, eksplorowania. Im pies więcej węszy, tym bardziej się wycisza.

Potrzeba aktywnego jedzenia

Najczęściej łączy się z potrzebą stymulacji umysłowej. Nagradzamy psa jedzeniem w trakcie nauki, ćwiczeń, najlepiej na dworze, poza domem. Pies pracuje na jedzenie, równolegle pobudzamy go do myślenia, wyuczamy zachowania niezbędne do codziennej kontroli  zachowania psa.

Potrzeba gryzienia/żucia

W ciągu dnia można podawać psu np. zamrożony pasztet w kongu, gryzaki jak suszone ścięgna, kości itp. Gryzaki najlepiej wydawać co drugi/ trzeci dzień.

Potrzeba łowiecka – każdy pies w swoim wzorcu zachowań posiada modyfikacje łańcucha łowieckiego. U psów można tę potrzebę w łatwy i przyjemny sposób rozładować poprzez zabawę zabawkami (szarpak, ringo, piłka na sznurku). Mogą to być właśnie zabawy na dworze. Poza czasem zabaw, lepiej chować dostęp do zabawek. Kiedy pies dostaje je w określonych momentach w ciągu dnia, zazwyczaj wolniej się nimi nudzi, są bardziej atrakcyjne dla psa a sam pies zachowuje się spokojniej w ciągu dnia.  Nagradzanie atrakcyjną zabawką jest bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie reakcji na przywołanie.

Kontakt socjalny z innymi psami – co najmniej 2-3 razy w tygodniu możliwość swobodnego pobawienia się z psami i codziennie spokojnego przywitania się z nimi. Uwaga: nie każda obecność innego psa musi oznaczać szaloną zabawę. Czasem może to być tylko nudny, wspólny spacer na lince, bez zabawy. Pies nie powinien kojarzyć obecności innych psów tylko i wyłącznie z wielką ekscytacją i szaloną zabawą.

Kontakt socjalny z opiekunami – fajny kontakt socjalny będzie budował się poprzez aktywniejsze spacery, wspólne zabawy, ćwiczenia. Pamiętamy, że kontakt z opiekunem nie kończy się na głaskaniu psa.

Odpoczynek/ sen – średnio ok 16h/doba. Wszelkie gryzaki, konga, pies powinien podostawać na swoim legowisku, tak żeby nauczył się tam odpoczywać i miał swoje bezpieczne miejsce.

Potrzeba seksualna, rozmnażania – szczególnie uwypuklone w okresie dojrzewania. Jeżeli potrzeba pozostaje silna już po zakończeniu okresu dojrzewania i dojrzałości psychicznej, warto wziąć pod uwagę kastrację. Niezrealizowana utrzymuje psa w stałym napięciu i poczuciu frustracji a brak możliwości jej zaspokojenia może prowadzić do pojawiania się innych zachowań niepożądanych.

Potrzeba urynacji, defekacji – wydaje się być oczywistą potrzebą biologiczną, nie wymagającą naszego udziału w jej realizacji. Jednak, ze względu na to, że uczymy nasze psy, żeby załatwiały się jedynie na dworze, sprawujemy rzeczywistą kontrolę nad tym, kiedy i ile razy w ciągu dnia nasz pies się załatwi. Dlatego, 3 spacery w ciągu dnia to minimum (rano, popołudniu, wieczorem). Ważne, by spacery były na tyle swobodne, żeby pies załatwił się wielokrotnie, w wybranych przez swój węch miejscach.

AUTOR: Magdalena Grabowska – Instruktor szkolenia psów, zoopsycholog/behawiorysta, socjolog w specjalności komunikacja społeczna