POTRZEBY PODSTAWOWE PSA
Zawsze powtarzam: na nic Ci te wszystkie szkolenia, jeśli nie zabezpieczysz biologicznych i psychiczno- społecznych potrzeb swojego psa. By pies mógł funkcjonować w zrównoważony sposób, musi realizować podstawowe potrzeby właściwe swojemu gatunkowi. Bez tego, lawinowo mogą pojawiać się zachowania niepożądane a szkolenie psa będzie utrudnione. Czego, zatem potrzebuje pies?
Potrzeba ruchu, eksplorowania zróżnicowanego środowiska
Długie spacery, zapewnienie możliwości swobodnego poznawania nowych miejsc, wzbogacanie otoczenia, umożliwienie węszenia. Jeden spacer w ciągu dnia powinien być długi (ok. 1-2h ale długość spaceru, miejsce i ilość aktywności, powinny być zależne od stopnia przystosowania do środowiska, predyspozycji rasowych, temperamentu i wieku psa). Pies powinien móc swobodnie pobiegać (jeśli nie może bez smyczy, to na dłuższej lince 10-15m). Pierwsza połowa spaceru powinna być aktywna, z wprowadzeniem zabaw i skarmianiem za oferowanie kontaktu przez psa i ćwiczenia. Spacer w drodze powrotnej powinien być już wyciszający, ograniczający się do węszenia, eksplorowania.
Potrzeba aktywnego jedzenia
Najczęściej łączy się z potrzebą stymulacji umysłowej. Nagradzamy psa jedzeniem w trakcie nauki, ćwiczeń, najlepiej na dworze, poza domem. Pies ma możliwość zdobycia jedzenia, równolegle pobudzamy go do myślenia, uczymy zachowań niezbędnych do codziennej kontroli zachowania psa.
Porcje wydawane w domu, mogą być podane inaczej, niż do miski. Na przykład do konga, maty węchowej czy maty do wylizywania. Pies lubi zdobywać jedzenie. Jednak, pamiętamy o zachowaniu równowagi, by nie wrzucać psa w deprywację potrzeby jedzenia, nie frustrować z powodu braku dostępu jedzenia a tym bardziej głodu. Pies ma się cieszyć z możliwości zdobycia jedzenia a nie walczyć o nie.
Potrzeba gryzienia/żucia
W ciągu dnia można podawać psu dobrej jakości gryzaki takie, jak suszone ścięgna, skóry. Mogą to być też niejadalne gryzaki, jak kawałki drewna kakaowego czy gryzaki gumowe. Rodzaj gryzaków będzie zależny od preferencji psa, ale też wrażliwości układu pokarmowego i diety.
Potrzeba łowiecka
Potrzebę łowiecką możemy pomóc psu zrealizować poprzez zabawę zabawką. Pies nauczony zabawy chętnie zapoluje na futrzanego czy materiałowego szarpaka albo ringo. To bezpieczna i akceptowalna forma realizacji potrzeby łowieckiej. Dobrze zorganizowana zabawa pozwala zacieśniać więź psa z opiekunem, uczy go współpracy i zaufania do opiekuna. Świetnie zabezpiecza także potrzebę kontaktu socjalnego z opiekunem. Zabawą możesz nagradzać także zachowania, które chcesz częściej widzieć u swojego psa.
Uwaga: bądź ostrożny/a oferując swojemu psu gonienie piłki. Ten rodzaj zabawy bardzo pobudza psa i potrafi go nawet uzależnić. Może wtedy chcieć gonić piłkę w nieskończoność, będzie coraz bardziej pobudzony na co dzień. Pamiętaj, że zabawa piłką może zmęczyć psa fizycznie, ale nie wyciszy go.
Kontakt socjalny z innymi psami
Warto uczyć psa spokojnego podchodzenia do odpowiednio dobranych psów na smyczy i witania się. Warto także dawać psu możliwość swobodnego pobawienia się z psami. Uwaga: nie każda obecność innego psa musi oznaczać szaloną zabawę a nawet nie powinna. Czasem może to być tylko spokojne przywitanie z psem i odejście. Czasem spacer równoległy a czasem wspólna zabawa w parku. Pies nie powinien kojarzyć obecności innych psów tylko i wyłącznie z wielką ekscytacją i szaloną zabawą. W kontaktach z psami lepiej postawić na jakość a nie ilość. UWAGA: dopasuj ilość i rodzaj kontaktu do indywidualnych potrzeb Twojego psa. Są psy, którym wystarczy przywitanie z wybranym psem czy takie, które praktycznie w ogóle nie mają potrzeby witania się z innymi psami i są psy, które bedą potrzebować częstych zabaw z innymi, symetrycznie dobranymi psami.
Jeżeli nie masz pewności, czy kontakt Twojego psa z innymi psami będzie bezpieczny, możesz poszerzyć umiejętność odczytywania sygnałów/ komunikatów psów o tu: Warsztat Spokojny pies – reakcja na inne psy
Kontakt socjalny z opiekunami
Fajny kontakt socjalny będzie budował się poprzez aktywniejsze spacery, wspólne zabawy, ćwiczenia, zrozumienie potrzeb i komunikatów psa. Pamiętamy, że kontakt z opiekunem nie kończy się na głaskaniu psa. Bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa psa w kontakcie z opiekunem. Dlatego, w życiu z psem trzymaj się jasnych, przewidywalnych zasad, bez użycia przemocy fizycznej czy psychicznej.
Odpoczynek / sen
Średnio ok 14h/doba. Warto zaopatrzyć psa w miejsce tylko dla niego. Wszelkie gryzaki, konga, pies może dostawać właśnie tam, tak żeby nauczył się tam odpoczywać i dobrze je kojarzył. Takie bezpieczne miejsce szczególnie przydaje się, gdy pies nie potrafi odpoczywać i jest bardzo aktywny.
Potrzeba seksualna / rozmnażania
Szczególnie uwypuklone w okresie dojrzewania. Jeżeli potrzeba pozostaje silna już po zakończeniu okresu dojrzewania i dojrzałości psychicznej, utrudnia psu normalne funkcjonowanie i budzi dużą frustrację, warto wziąć pod uwagę kastrację. Niezrealizowana utrzymuje psa w stałym napięciu i poczuciu frustracji a brak możliwości jej zaspokojenia może prowadzić do pojawiania się innych zachowań niepożądanych.
Uwaga: podjęcie decyzji o kastracji musi być bardzo dobrze przemyślane. Kastracja nie jest złotym środkiem na wszystko. Niesie również ryzyko pojawiania się innych chorób. Niektóre problemy behawioralne mogą nasilać się po kastracji.
Potrzeba urynacji / defekacji
Wydaje się być oczywistą potrzebą biologiczną, nie wymagającą naszego udziału w jej realizacji. Jednak, ze względu na to, że uczymy nasze psy, żeby załatwiały się jedynie na dworze, sprawujemy rzeczywistą kontrolę nad tym, kiedy i ile razy w ciągu dnia nasz pies się załatwi. Dlatego, 3 spacery w ciągu dnia to minimum (rano, popołudniu, wieczorem). Ważne, by spacery były na tyle swobodne, żeby pies załatwił się wielokrotnie, w wybranych przez swój węch miejscach.
AUTOR: Magdalena Grabowska — Instruktor szkolenia psów, zoopsycholog/behawiorysta, socjolog w specjalności komunikacja społeczna
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?
Nauka chodzenia na luźnej smyczy, to jedno z trudniejszych ćwiczeń dla opiekunów psów. To dlatego, że środowisko spacerowe ........
PUPPY KNOW HOW Socjalizacja vs kwarantanna
Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to dla właścicieli i samego zwierzęcia olbrzymie wydarzenie.
........