Co zrobić, kiedy pies broni zasobów?

Co zrobić, kiedy pies broni zasobów?

Przyczyn, dla których Twój pies warczy przy misce, gryzaku, czy zabawce może być wiele. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to jedno z bardziej nieprzyjemnych dla opiekuna zachowań psa i potencjalnie niebezpieczne zachowanie.

Warczenie psa na opiekuna w kontekście zasobu (jedzenie/ gryzak/ zabawka/ legowisko/ jeden z opiekunów) jest zachowaniem grożącym. Zachowanie to jest na pograniczu zachowania agresywnego. Ma na celu odsunięcie potencjalnego zagrożenia od psa. Powinno być też dla drugiego osobnika informacją, żeby ten się wycofał, odszedł. W danym kontekście pies broni swojego zasobu przed odebraniem.

spacer z psem

Dlaczego pies traktuje nas jak zagrożenie?

Pojawiające się zachowanie grożące może być wynikiem doświadczenia, gdy gryzak lub inny zasób był wielokrotnie zabierany psu przez opiekuna. Pies nauczył się więc, że trzeba bronić się przed odbieraniem tego, co do niego należy.

Zdarza się jednak, że ku naszemu zdziwieniu, jeszcze będąc małym szczeniaczkiem, Twój pies warczał na Ciebie, gdy chciała(e)ś zabrać mu gryzaka. Możemy wówczas powiedzieć, że z dużym prawdopodobieństwem Twój pies ma predyspozycje do takiego zachowania.

Innym, bardziej skomplikowanym przypadkiem, jest sytuacja, w której bronienie zasobów staje się sposobem na rozładowanie napięcia związanego z deficytami realizacji potrzeb podstawowych. Pies może wówczas celowo szukać sobie przedmiotów, które zabiera w pysk, kładzie się obok, obgryza je, ale jednocześnie czeka na sytuację, gdy ktoś będzie przechodził obok. Warczenie często pojawia się wcześniej, niż w sytuacji samego zabierania przedmiotu. Zachowanie to może być także objawem choroby.

Jak odnieść się do zachowania grożącego?

Pierwszą rzeczą jaką możesz zrobić, to POTRAKTUJ SERIO zachowanie grożące. Zazwyczaj mamy wiele zaufania do naszego psa i wydaje nam się nie do pomyślenia, że mógłby nas ugryźć.
O tym, jak bardzo można nadwyrężyć cierpliwość naszego psa, przekonali się boleśnie Ci, którzy niestety doświadczyli ugryzienia w sytuacji bronienia zasobów.

Drugą rzeczą jaką możesz zrobić będąc w takiej sytuacji, to DOBRZE ZINTERPRETUJ zachowanie psa. Grożenie zazwyczaj rozpoczyna się, zanim pies zaczyna warczeć. Kiedy się przyjrzysz, zauważysz, że Cię obserwuje, a jego wzrok jest „napięty”. Jego ciało również zazwyczaj jest napięte, tak jakby był cały czas w gotowości do ruchu. Kiedy się nieco zbliżysz pies często szybciej i mocniej zaczyna obgryzać gryzaka, albo na chwilę przestaje go gryźć i zastyga. Pysk jest napięty. Warczenie jest już wyraźnym dla Ciebie sygnałem, że pies jest gotów zareagować intensywniej, jeżeli nie odejdziesz. Jeżeli pies był karcony za zachowanie grożące, droga od grożenia do ataku może przebiegać szybciej i w mniej przewidywalny sposób.

Trzecia najważniejsza, to WYRZUĆ DO ŚMIECI stare teorie o przywództwie i takie tam. Nie udowadniaj psu, że możesz zabrać mu zasób, kiedy Ty będziesz tego chciał(a), bez względu na wszystko. To było dawno temu i nieprawda 😉
(Zainteresowanym rozszerzę temat w osobnym wpisie).

Porcje wydawane w domu, mogą być podane inaczej, niż do miski. Na przykład do konga, maty węchowej, czy maty do wylizywania.

Co mogę zrobić?

Wydawaj psu gryzaki, jedzenie, inne zasoby w bezpiecznym miejscu dla psa i dla Ciebie. Kiedy pies żuje go w ustronnym miejscu, bardziej komfortowo będzie Ci się przemieszczać po mieszkaniu a pies będzie mógł jeść w spokoju. Może to być legowisko/ za bramką/ w klatce/ w kojcu (w zależności od intensywności prezentowania zachowania grożącego).

Zbuduj psu skojarzenie, że co złego to nie Ty. Kiedy dajesz mu gryzaka, co jakiś czas podchodź na bezpieczną odległość (czyli taką, na której pies jest świadomy, że podchodzisz ale nie reaguje) i podrzucaj mu smaka, tak żeby zaczął kojarzyć Twoje podejście z dodaniem a nie zabraniem czegoś dobrego. Jeżeli do tej pory zdarzało Ci się odbierać psu gryzaka, zmiana skojarzenia może zabrać mu nieco więcej czasu. Kiedy się ono zmieni, zauważysz zmianę zachowania psa i odczujesz prawdziwą ulgę.

Zmień sposób zabierania gryzaka, kiedy nie możesz go pozostawić psu do całkowitego zjedzenia. Najpierw poturlaj psu smaki, tak żeby musiał odejść od gryzaka, żeby je zjeść. W tym czasie zabierz gryzaka, jednocześnie poturlaj jeszcze 2-3 smaki. Kiedy pies zobaczy, że trzymasz gryzaka, dodaj sygnał zakończenia „koniec” wydaj psu parę smaków z dłoni i schowaj gryzaka. Niech nie znika, jak zaczarowany 🙂

Zmiana skojarzenia, prawidłowa wymiana, powinny wygasić niepożądane zachowanie.

Jeżeli Twój pies broni „dziwnych” zasobów (noga od stołu, cokolwiek mu się nawinie pod pysk lub specjalnie szuka czegoś do bronienia), robi to często, broni ich intensywnie, skonsultuj się z zoopsychologiem. Zachowanie wcale nie musi dotyczyć bronienia samego w sobie i być może będzie wymagało wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu psa na wielu poziomach.

AUTOR: Magdalena Grabowska – Instruktor szkolenia psów, zoopsycholog/behawiorysta, socjolog w specjalności komunikacja społeczna

Przeczytaj również

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

W codziennym kontakcie z psem może pojawić się kilka sytuacji, w których pies prezentuje zachowanie grożące lub agresywne. .......

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Nauka chodzenia na luźnej smyczy, to jedno z trudniejszych ćwiczeń dla opiekunów psów. To dlatego, że środowisko spacerowe ........

puppy know how

PUPPY KNOW HOW Socjalizacja vs kwarantanna

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to dla właścicieli i samego zwierzęcia olbrzymie wydarzenie.
........

Proponowane szkolenia

Szkolenie Podstawowe

psi behawiorysta

Psi Behwiorysta

Poznaj nas bliżej w naszych Social Mediach