CZY WARTO SZKOLIĆ PSA?

CZY WARTO SZKOLIĆ PSA?

To pytanie nurtuje wielu opiekunów psów.
Odpowiedź jest jednoznaczna: tak, warto! Szkolenie psa przynosi wiele korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu czworonogowi. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto inwestować w szkolenie psa oraz jakie metody są najskuteczniejsze.

Dlaczego warto szkolić psa?

  • Lepsza komunikacja: Szkolenie pozwala na wdrożenie jasnych zasad i komend, dzięki czemu pies lepiej rozumie, czego od niego oczekujesz. To ułatwia codzienne życie, wzajemne zrozumienie się i wzmacnia więzi między Wami.

  • Bezpieczeństwo: Posłuszny pies jest bezpieczniejszy dla siebie i otoczenia. Nauczenie go podstawowych komend, takich jak „nie rusz”, “siad” czy “stój”, może pomóc uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Rozwój psychiczny: Szkolenie stymuluje umysł psa. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na jego zdolności poznawcze i emocjonalne. Dla Ciebie to także świetny rodzaj rozwijającej aktywności, w której koordynujesz swoje działania z działaniami psa.

  • Zarządzanie zachowaniami: Szkolenie pozwala kontrolować niepożądane zachowania, takie jak ciągnięcie na smyczy, czy uciekanie na spacerach

Kiedy zacząć szkolenie psa?

Najlepiej zacząć jak najwcześniej. Już szczeniak może uczyć się podstawowych komend. Mózg szczeniąt do 16 tygodnia życia rośnie najszybciej. Jest to świetny czas na przystosowanie tak młodego psa do życia z nami. Możesz rozpocząć szkolenie od zajęć psiego przedszkola, których program szkolenia jest najlepiej dopasowany do wieku psa.
Pamiętaj, że metody pozytywne są najskuteczniejsze. Dobrze poprowadzone szkolenie to czytelne, oparte o zrozumienie zachowań psa uczenie, dzięki któremu pies w naturalny sposób uzna Cie za przewodnika.
Unikaj karcenia i zadawania bólu swojemu pupilowi. Szkolenie oparte o kary zaburza relację psa z opiekunem i niesie ryzyko pojawiania się skutków ubocznych u psa.
Zanim zdecydujesz się zapisać na zajęcia, możesz zapytać wybranych trenerów, jakie metody szkolenia stosują.

Jak szkolić psa?

  1. Pozytywne wzmocnienie: Nagradzaj psa za pożądane zachowanie. To może być smakołyk, pochwała lub zabawa.

  2. Uniemożliwienie: Nawet jeżeli nagradzasz właściwe zachowania, pies nadal może chcieć zrobić coś, czego nie powinien. Dlatego, jeżeli na przykład Twój pies podbiega do innych psów bez kontroli, nie pozwalaj  mu na to – na spacerze prowadź go na długiej lince, aż do momentu nauczenia rezygnacji i odwołania..

  3. Konsekwencja: Bądź konsekwentny w komendach i oczekiwaniach. Pies musi wiedzieć, czego od niego oczekujesz.

  4. Gestami i słowami: Wykorzystuj zarówno gesty, jak i słowa. Pies uczy się na podstawie bezpośrednich konsekwencji swoich działań.

  5. Cierpliwość: Szkolenie wymaga czasu. Nie oczekuj natychmiastowych efektów.

  6. Zarządzaj środowiskiem:   w niektórych miejscach może Ci być szczególnie trudno wyegzekwować posłuszeństwo psa. Może to oznaczać, że środowisko jest dla niego za trudne. Stopniuj poziom rozproszeń w trakcie uczenia psa poleceń.
  7. Zrozumienie: Poznaj cechy swojego psa. Każdy pies jest inny, więc dostosuj szkolenie do jego potrzeb.

Pamiętaj, że szkolenie psa to inwestycja w Waszą przyszłość. Zyskasz oddanego przyjaciela, a Twój pies będzie miał pewność, że może Ci zaufać.

Magda Grabowska 
Trener szkolenia psów, zoopsycholog

NASZE SZKOLENIA

domowa konsultacja szczeniaka Katowice

PSIE
PRZEDSZKOLE

SZKOLENIE
PODSTAWOWE