Jak widzi, słyszy i czuje Twój pies?

Jak widzi, słyszy i czuje Twój pies?

Zdarza się, że Twój pies nie zauważa, w którą część trawnika wpadła jego piłeczka i nie potrafi jej dojrzeć? Szczeka na coś, czego Ty nie słyszysz? Na spacerze zatacza kółka z nosem przy ziemi, oplątując smycz wokół drzew? Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje?

czuje Twój pies

Jak działąją zmysły psa?

Wzrok

Psy widzą, słyszą i czują inaczej niż ludzie. Pies widzi mniej ostro ale o zmroku widzenie jest lepsze, niż u człowieka. Ma również większy kąt widzenia jednoocznego, zaś obuocznego mniejszy (w zależności od budowy czaszki i ułożenia oczu). Znacznie lepiej rozpoznaje przedmioty poruszające się z daleka. Podstawowe kolory, w których widzi pies to żółty i niebieski (pozostałe zlewają się w odcienie żółtego, niebeskiego i szarości).

Węch

Główny zmysł psa to węch. Nabłonek węchowy psa mieści nawet od 100-220 milionów komórek receptorowych. Dla porównania, u człowieka jest ich ok 5 milionów. Nabłonek węchowy jamy nosowej psa odbiera nawet 500 000 różnych substancji chemicznych. Część mózgu odpowiedzialna za analizowanie zapachów jest proporcjonalnie 40 razy większa niż u człowieka. Pies potrafi rozpoznać zapach od 1000 do 10 000 razy lepiej niż człowiek. Najpierw rozpoznaje obiekt poprzez zapach a dopiero potem potwierdza wzrokiem to, co już wywęszył.

Słuch

Jak dobrze słyszy pies, zależne jest wielkości i budowy ucha. Dzięki ruchomej małżowinie usznej pies jest w stanie w precyzyjny sposób określić źródło dźwięku. Znacznie lepiej słyszy też dźwięki o wysokich częstotliwościach- do ok 47 000 herców (u człowieka do 20 000 herców).

Magdalena Grabowska

O zmysłach i sposobie odbierania świata przez psa.
Gazeta Parkowa, Luty 2015r.

Przeczytaj również

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

W codziennym kontakcie z psem może pojawić się kilka sytuacji, w których pies prezentuje zachowanie grożące lub agresywne. .......

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Nauka chodzenia na luźnej smyczy, to jedno z trudniejszych ćwiczeń dla opiekunów psów. To dlatego, że środowisko spacerowe ........

puppy know how

PUPPY KNOW HOW Socjalizacja vs kwarantanna

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to dla właścicieli i samego zwierzęcia olbrzymie wydarzenie.
........

Proponowane szkolenia

Szkolenie Podstawowe

psi behawiorysta

Psi Behwiorysta

Poznaj nas bliżej w naszych Social Mediach