Chciał(a)byś, zapisać się na szkolenie ze swoim psem ale nie jesteś pewien, co właściwie czyni szkolenie dobrym?
Zaczynasz przeglądać strony internetowe, radzisz się znajomych, i co dalej?

Przede wszystkim sprawdź, czy szkoła do której chcesz się zapisać zatrudnia kompetentnych pracowników. Trener szkolenia psów powinien być wykształcony pod kątem wykonywanego zawodu. To znaczy, że powinien mieć ukończony kurs instruktorski. Dobrze jest, jeśli w swoim cv ma również potwierdzenie uczestnictwa w konferencjach, warsztatach czy seminariach dotyczących psów. Nauka o gatunku jakim jest pies cały czas się rozwija. Dobry trener będzie na bieżąco z najnowszymi badaniami naukowymi.

Trener powinien mieć doświadczenie w swojej pracy, ale jeżeli nie posiada bardzo długiej historii prowadzonych szkoleń, powinien mieć supervisora, z którym będzie mógł konsultować się w przypadku wątpliwości oraz który będzie monitorował poziom prowadzonych przez niego szkoleń.

Jeżeli zatem ktoś chce zadawać Twojemu psu ból fizyczny lub każe Ci pokazywać mu, że rządzisz w stadzie i musisz jako pierwszy jeść, przechodzić przez drzwi przed Twoim psem, czy siedzieć wyżej od niego – wiedz, że stan wiedzy tej osoby zatrzymał się mniej więcej na poziomie pierwszej połowy XX wieku. Podłożem pracy dobrego trenera jest nauka, znajomość praw rządzących mechanizmami uczenia się zwierzęcia i człowieka.

Na dobrym szkoleniu trener nie będzie Cię oceniał, weźmie za to pod uwagę Twoje potrzeby i oczekiwania związane z wychowaniem psa, uświadomi możliwości pracy z psem w kontekście środowiska, w jakim pies funkcjonuje, dostosuje poziom szkolenia do możliwości psa ale też opiekuna. Na dobrym szkoleniu nikt nie będzie niczego od Ciebie żądał, za to wytłumaczy Ci sens wykonywanych ćwiczeń.

Magdalena Grabowska
Co powinieneś wiedzieć, zanim zapiszesz swojego psa na szkolenie?
Gazeta Parkowa, Listopad 2014r.

Przeczytaj więcej o wpływie metod szkoleniowych na dobrostan psa.