Martwisz się, że Twój pies chce rządzić w domu? Próbuje zjeść posiłek przed Tobą? Chce jako pierwszy wyjść przez drzwi? Wskakuje na kanapę i siedzi wyżej od Ciebie? Kładzie Ci głowę/łapę na kolanach i wpatruje w oczy?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Twój pies nie próbuje Cię zdominować a teorie, które utwierdzają Cię w tym przekonaniu są nieaktualne i nieprawdziwe.

Dzięki aktualnym badaniom nad gatunkiem, jakim jest pies wiemy już, że prawidłowo funkcjonujące zwierzę komunikuje się tak, by unikać konfliktów a jeżeli już do nich dochodzi, to zazwyczaj podłożem są cenne dla niego zasoby, np. zabawka lub miska z jedzeniem. Niektóre psy bardziej o nie rywalizują. Natomiast zachowanie agresywne zawsze należy oceniać, biorąc pod uwagę kontekst, w jakim się pojawiło. Dziś wiemy, że zwierzęta te nie próbują osiągnąć wyższego statusu w grupie ludzkiej. Psy nie żyją również w stadach o sztywnej hierarchii a domowników (inne psy i ludzi) traktują raczej jak rodzinę i nie zachodzi tu żadna próba przejęcia władzy w domu.

Dlatego, już dziś spróbuj spojrzeć na swojego czworonoga poprzez pryzmat zwierzęcia, które bardzo wiele Ci komunikuje (całym swoim ciałem), po to, by dobrze z Tobą żyć i współpracować. Ty natomiast nie musisz się konfrontować ze swoim pupilem. Możesz za to, w sposób czytelny i konsekwentny (bezbolesny i nieagresywny) wyznaczyć granice wzajemnego funkcjonowania. Jeżeli Twój pies warczy na Ciebie lub nie potrafi prawidłowo porozumiewać się z innymi psami, oznacza to, że gdzieś tkwi błąd we wzajemnej komunikacji a Twój pies z jakichś względów nie funkcjonuje w sposób prawidłowy (właściwy jego gatunkowi). Warto wówczas poszukać przyczyny pojawienia się zachowania w konkretnym kontekście i możliwości pracy nad jego modyfikacją.

Magdalena Grabowska
Myślisz, że Twój pies próbuje Cię zdominować? Przeczytaj koniecznie!
Gazeta Parkowa, Sierpień 2014r.

Twój pies Ci grozi? Zachowuje się agresywnie?
Skontaktuj się z nami.
Zapraszamy na konsultację behawioralną