PORADNIK Parkowego Pupila

Poradnik parkowego pupila

Z okazji 65-lecia Parku Śląskiego, zostałam zaproszona do współpracy w przygotowaniu poradnika dotyczącego bezpiecznych i komfortowych spacerów z psami. Poradnik ukazał się w specjalnym wydaniu Magazynu Parku Śląskiego. Park to idealne miejsce na spacer z psem. Trudno wyobrazić sobie lepsze. Ale zanim zabierzemy swojego czworonoga na przechadzkę, warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi poradami. 

poradnik parkowego pupila

Szelki czy obroża

Jeżeli pies ciągnie na smyczy, zarówno źle dobrane szelki, jak i obroża, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie naszego psa. Jednak, według badań (2006) gdy pies ciągnie na smyczy przypiętej do obroży, ciśnienie wewnątrz gałkowe (w oku) podnosi się dużo bardziej, niż w przypadku psa przypiętego do szelek. Dobrze dobrane szelki będą zatem bezpieczniejsze dla zdrowia psa. 

Ubranka atrakcyjniejsze dla właściciela

Wszelkie gadżety i ozdobniki cieszą głównie ludzkie oko. Pies nie zwraca uwagi na ich wygląd czy kolor. Są natomiast rasy psów, które nie posiadają wystarczająco grubej sierści i w zimne dni mogą marznąć. Wówczas założenie derki czy ubranka będzie wskazane. Należy jednak pamiętać, żeby okrycia były dla psa komfortowe, odpowiedniej wielkości, nie obcierały i nie nasiąkały wodą. Porcje wydawane w domu, mogą być podane inaczej, niż do miski. Na przykład do konga, maty węchowej, czy maty do wylizywania.

Uwaga na awersyjne akcesoria treningowe

Obroże zaciskowe (dławiki), kolczatki, to przeżytek! To akcesoria, których używano w tresurze starego typu. Nie powinny być stosowane na co dzień. Dziś wiemy, że te awersyjne narzędzia treningowe mogą bardzo źle wpływać zarówno na zdrowie, jak i emocje psa. Mogą wywoływać choroby krtani i tchawicy, kłopoty z oddychaniem, podnosić ciśnienie wewnątrz gałkowe.

Ponieważ tylko blokują prezentację zachowania a nie uczą prawidłowego zachowania, ich stałe użytkowanie może prowadzić do nadmiernego pobudzenia u psa i pojawiania się wielu innych zachowań niepożądanych w codziennym funkcjonowaniu zwierzęcia. 

Z dłuższą linką też można biegać

Park Śląski to przestrzeń, w której nie można puszczać psa bez smyczy. Jest to wyraźnie zaznaczone w regulaminie. Wyjątkiem jest wybieg dla psów w okolicy alei Głównej. Nie oznacza to jednak, że pies nie może wybiegać się w parku. Wystarczy odpowiednio długa linka treningowa (10-15m.). Można przepiąć psa ze zwykłej smyczy na linkę, najlepiej na łące lub w miejscu mniej uczęszczanym przez innych ludzi. 

Ustronne miejsca najlepsze dla psa

Jeżeli pies nie jest przyzwyczajony do tłoku, rowerzystów, osób jeżdżących na rolkach, biegających dzieci, najlepiej rozpocząć spacerowanie w ustronnej okolicy. Zmuszanie psa do przebywania w zatłoczonych, głośnych miejscach, będzie wywoływało u niego strach (dyszenie z napiętym pyskiem, położone uszy, podkulona sylwetka i ogon, rozglądanie się).

Dlatego, stopniowo poszerzaj trasę spacerów na coraz bardziej uczęszczane, tak żeby pies miał czas na przyzwyczajenie się do nowych bodźców. Najbardziej komfortowy spacer dla każdego psa, można zapewnić w spokojnych miejscach, w których będzie on mógł swobodnie biegać, węszyć i poznawać otoczenie. 

Uwzględnienie psich potrzeb

Spacer zabezpiecza inne potrzeby podstawowe psa, niż opiekuna. Dlatego, pies powinien mieć możliwość swobodnego pobiegania (na dłuższej lince), węszenia (to główny zmysł psa, za pomocą którego poznaje otaczający go świat), poznawania innych psów, czy zabawy z opiekunem. Spacer na krótkiej smyczy, poza dostępem do trawy nie będzie dla niego wystarczający. 

Spacerowanie na luźnej smyczy

Równoległe zabezpieczenie potrzeb podstawowych i dobry trening chodzenia na luźnej smyczy rozwiąże problem ciągnięcia przez psa. Jeżeli jednak mocno utrwalił już zachowanie, pomocne będą nieszkodliwe dla niego akcesoria wspomagające naukę. Dla psów bardzo silnych i dużych, których pociągnięcie może stanowić zagrożenie dla opiekuna, przydatny będzie kantarek zakładany na pysk psa (trzeba nauczyć psa akceptowania go na pysku i nauczyć się umiejętnie go używać). W innym przypadku wystarczające będą szelki easy walk, w których smycz przypina się z przodu a nie przy karku psa. Trzeba jednak pamiętać, że żadne akcesoria nie zastąpią dobrego treningu chodzenia na luźnej smyczy.

Uwaga na wysoką temperaturę

W upalne dni unikaj nasłonecznionych ścieżek i zapewniaj psu stały dostęp do wody. Głowa psa znajduje się dużo bliżej rozgrzanego chodnika podczas spacerowania, zatem bardziej odczuwa on wysoką temperaturę. 

Bezpieczny kaganiec

Jeżeli pies z jakichś względów musi mieć założony kaganiec podczas spaceru, należy pamiętać, żeby był on dla niego bezpieczny. Zwierzę reguluję temperaturę ciała poprzez dyszenie, dlatego kaganiec musi mu to umożliwiać. Najbezpieczniejsze są kagańce fizjologiczne. Nie należy zakładać psu kagańca weterynaryjnego (materiałowego, na rzep).

Park Śląski. Magazyn na 65 lat.
Lipiec 2016r.

AUTOR: Magdalena Grabowska — Instruktor szkolenia psów, zoopsycholog/behawiorysta, socjolog w specjalności komunikacja społeczna

Przeczytaj również

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

W codziennym kontakcie z psem może pojawić się kilka sytuacji, w których pies prezentuje zachowanie grożące lub agresywne. .......

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Nauka chodzenia na luźnej smyczy, to jedno z trudniejszych ćwiczeń dla opiekunów psów. To dlatego, że środowisko spacerowe ........

puppy know how

PUPPY KNOW HOW Socjalizacja vs kwarantanna

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to dla właścicieli i samego zwierzęcia olbrzymie wydarzenie.
........

Proponowane szkolenia

Szkolenie Podstawowe

psi behawiorysta

Psi Behwiorysta

Poznaj nas bliżej w naszych Social Mediach