Ratunku! Mój pies szczeka na inne psy
Jeżeli spacer z psem powoli staje się dla Ciebie udręką, a Twój pies nie przestaje szczekać, zapraszam do lektury.
Dlaczego Twój pies szczeka na inne psy na spacerach?
Powodów może być wiele. Nawet w przypadku jednego psa, może być ich kilka. Kluczowe jest poprawne zdiagnozowanie przyczyny pojawiania się zachowania i indywidualne dostosowanie planu pracy z psem, włączając w to trening i odpowiednie zorganizowanie psu spaceru.

Możliwe przyczyny pojawiania się oszczekiwania psów:
- Pies może nie mieć doświadczenia w przywitaniach z psami, bać się kontaktu z nimi i nie chcieć do nich podchodzić a szczekaniem i grożeniem próbuje je od siebie zdystansować. Wtedy, już z daleka potrafi szczekać i rzucać się na smyczy w kierunku drugiego psa.
- Może mieć doświadczenie wielokrotnych nieprzyjemnych dla siebie kontaktów z innymi psami i z czasem uczy się, że grożenie i szczekanie jest najlepszą formą odsunięcia od siebie nachalnych kolegów. Jeśli wiele razy podbiegały do niego psy nachalne, naskakujące, a twój pies nie umiał ich zatrzymać, z czasem nauczył się szczekać z większej odległości na te bardziej ruchliwe i/lub większe, a następnie oszczekiwanie uogólniło się na wszystkie psy.
- Pies bardzo by chciał przywitać się z innymi psami, ale brak mu doświadczenia. Dotyczy, to szczególnie młodych psów. Zauważysz wtedy, że trochę podchodzi, a za chwilę ucieka, a po chwili często ugina przednie łapy i zaczyna szczekać. Czasem, kiedy z daleka zobaczy innego, aktywnie poruszającego się psa, zaczyna szczekać. Jeśli nie miał szansy zbudować pozytywnego doświadczenia w kontakcie z psami, po pewnym czasie szczeka już prawie na wszystkie psy.
- Twój pies frustruje się, bo chce się przywitać, ale podejście do innych psów jest często uniemożliwiane. Coraz rzadziej miałe(a)ś okazję, by Twój pies mógł pobawić się z innymi, bo przestał wracać na zawołanie szalejąc z innymi psami, a będąc na smyczy, niemiłosiernie do nich szarpał? Bardziej komfortowe stało się więc omijanie innych psów z daleka. I tak się jakoś stało, że zaczął szczekać na widok innych psów i nadal bardzo chciał się witać. A po czasie przestał chcieć się witać, tylko szczekał a zdarzyło się nawet, że kiedy inny pies podszedł, Twój pies rzucił się na niego. Jak do tego doszło?
- Twój pies od zawsze miał tylko jeden określony rodzaj kontaktów z konkretnymi psami i żadnych innych doświadczeń (np. tylko określone psy na jednej psiej łączce). Tam bawi się z nimi jak szalony, a kiedy wychodzisz z nim na spacer w inne miejsce, zachowuje się, jakby chciał je wszystkie połknąć w całości. Na początku tylko ciągnął i był bardzo pobudzony, ale z czasem zaczął szczekać i rzucać się jeszcze bardziej.
Jedno jest pewne, im więcej emocji towarzyszy twojemu psu na widok innych psów (zarówno pozytywnych, negatywnych, jak i mieszanych), tym większe ryzyko, że zaczną pojawiać się zachowania niepożądane np. oszczekiwanie. Im dłuższy czas i ilość doświadczania oszczekiwania, tym bardziej twój pies zaczyna szczekać i grozić w coraz większych odległościach od drugiego psa. Z czasem może się także pojawiać coraz mniej sygnałów strachu lub ekscytacji, a coraz więcej tych ofensywnych np. podniesiony ogon, frontalne ustawienie, uszy nastawione do przodu. Pierwotna przyczyna przestaje być widoczna a pies na pierwszy rzut oka wygląda na „agresora” i tak się zachowuje.
Co mogę zrobić, by pies przestał szczekać na inne psy?
Umów się na konsultację behawioralną. Podczas tego spotkania określimy przyczyny pojawiania się szczekania i plan pracy z psem, który prowadzi do przywrócenia psa do zrównoważonej komunikacji z innymi psami.
Co mogę zrobić już dziś sam/a?
- Zapytaj lekarza weterynarii, czy Twojemu psu nic nie dolega (w tym również alergie). Kiedy pies choruje/coś go boli, może bardziej chcieć unikać kontaktu z psami, byc bardziej rozdrażniony, bardziej się bać.
- Na bieżąco realizuj biologiczne i psychiczno-społeczne potrzeby podstawowe psa
- Wyłącz ze spacerów miejsca, w których spaceruje bardzo dużo psów, lub takie z wąskimi przejściami (np. pomiędzy blokami) lub zmień godziny spacerowania na takie, w których spotkasz mniej psów – ułatwisz sobie w ten sposób unikanie oszczekania
- Zamiennie dodaj przynajmniej 1 spacer w spokojnych miejscach, w których Twój pies będzie mógł wybiegać się na lince treningowej – codziennie.
- Zabieraj psa na spacery przed jedzeniem a jedzenie (najlepiej dosmaczone czymś pysznym) wydawaj psu na spacerach. To przygotuje go do ewentualnej pracy z trenerem- behawiorystą. Zrealizuje on potrzebę aktywnego jedzenia.
Jak pomoże mi behawiorysta- instruktor szkolenia psów?
- Zdiagnozuje przyczynę pojawiania się oszczekiwania
- Przygotuje dla Ciebie indywidualny plan ćwiczeń oraz zmian do wprowadzenie w codzienne życie psa.
- Pokaże Ci jak organizować spacer, by ułatwić pracę nad zmianą zachowania niepożądanego.
- Nauczy Cię zapobiegania pojawiania się oszczekiwania.
- Nauczy Cię ćwiczenia rezygnacji psa z oszczekiwania, dzięki czemu spacery z psem staną się spokojniejsze.
- Nauczy Cię, jak spokojnie przechodzić obok innych psów lub przywitania z nimi.
- Pokaże Ci kiedy i w jaki sposób dać Twojemu psu możliwość przywitania się z innymi psami a kiedy tego na pewno nie robić.
- Na naszych zajęciach łączymy elementy treningowe z elementami uczenia się o komunikacji psów i wykorzystujemy ich naturalne wzorce zachowania.
Dlatego, trening powinien prowadzić trener, który jest również behawiorystą i będzie pracował z Wami uwzględniając płaszczyzny biologiczną, etologiczną, psychiczną i behawioralną.
W wyniku tych zmian i treningu, Twój pies może nauczyć się omijać psy, z którymi nie chce się witać, podchodzić do tych psów, przy których czuje się komfortowo, przestanie szczekać i rzucać się na smyczy.
Jeżeli czytasz ten artykuł i na ten moment obserwujesz na spacerach, że Twój pies tylko czasem szczeknie ale dość często się boi, lub bardzo mocno pobudza się na widok psów, NIE CZEKAJ, ROZPOCZNIJ PRACĘ Z PSEM JUŻ DZIŚ. DUŻO PROŚCIEJ I KRÓCEJ PRACUJE SIĘ Z PSEM, KTÓRY NIE MA JESZCZE SILNIE WYUCZONYCH ZACHOWAŃ GROŻĄCYCH.
AUTOR: Magdalena Grabowska — Instruktor szkolenia psów, zoopsycholog/behawiorysta, socjolog w specjalności komunikacja społeczna