Ratunku! Mój pies szczeka na inne psy

Ratunku! Mój pies szczeka na inne psy

Jeżeli spacer z psem powoli staje się dla Ciebie udręką, a Twój pies nie przestaje szczekać, zapraszam do lektury.

Dlaczego Twój pies szczeka na inne psy na spacerach?
Powodów może być wiele. Nawet w przypadku jednego psa, może być ich kilka. Kluczowe jest poprawne zdiagnozowanie przyczyny pojawiania się zachowania i indywidualne dostosowanie planu pracy z psem, włączając w to trening i odpowiednie zorganizowanie psu spaceru.

Możliwe przyczyny pojawiania się oszczekiwania psów:

  • Pies może zwyczajnie nie mieć doświadczenia w przywitaniach z psami, bać się kontaktu z nimi i nie chcieć wcale do nich podchodzić a szczekaniem i grożeniem próbuje je od siebie zdystansować. Wtedy, już z daleka potrafi szczekać i rzucać się na smyczy w kierunku drugiego psa.
  • Może mieć doświadczenie wielokrotnych nieprzyjemnych dla siebie kontaktów z innymi psami i z czasem uczy się, że grożenie i szczekanie jest najlepszą formą odsunięcia od siebie nachalnych kolegów. Jeśli wiele razy podbiegały do niego psy nachalne, naskakujące, a twój pies nie umiał ich zatrzymać, z czasem nauczył się szczekać z większej odległości na te bardziej nachalne i/lub większe, a potem to już praktycznie na wszystkie.
  • Pies bardzo by chciał przywitać się z innymi psami, ale brak mu doświadczenia. Dotyczy, to szczególnie młodych psów. Zauważysz wtedy, że trochę podchodzi, a za chwilę ucieka, a po chwili często ugina przednie łapy i zaczyna szczekać. Czasem, kiedy z daleka zobaczy innego, aktywnie poruszającego się psa, zaczynał szczekać. A po czasie szczeka już prawie na wszystkie.
  • Twój pies frustruje się, bo chce się przywitać, ale podejście do innych psów jest często uniemożliwiane. Coraz rzadziej miałe(a)ś okazję, by Twój pies mógł pobawić się z innymi, bo przestał, wracać na zawołanie szalejąc z innymi psami, a będąc na smyczy, niemiłosiernie do nich szarpał? Bardziej komfortowe stało się więc omijanie innych psów z daleka. I tak się jakoś stało, że zaczął szczekać na widok innych psów i nadal bardzo chciał się witać. A po czasie to już przestał się chcieć witać, tylko szczekał a zdarzyło się nawet, że kiedy inny pies podszedł, to Twój się na niego rzucił. Jak do tego doszło?
  • Twój pies od zawsze miał tylko jeden określony rodzaj kontaktów z konkretnymi psami i żadnych innych doświadczeń (np tylko określone psy na jednej psiej łączce). Tam bawi się z nimi jak szalony, a kiedy wychodzisz z nim na spacer w inne miejsce, to zachowuje się, jakby chciał je wszystkie połknąć w całości. Na początku tylko ciągnął i był bardzo pobudzony, ale z czasem zaczął szczekać i rzucać się jeszcze bardziej.

Jedno jest pewne, im więcej emocji towarzyszy twojemu psu na widok innych psów (zarówno pozytywnych, negatywnych, jaki mieszanych), tym większe ryzyko, że zaczną pojawiać się zachowania niepożądane, jak np. oszczekiwanie. Im dłuższy czas i ilość doświadczeń oszczekiwania, tym bardziej twój pies zaczyna szczekać i grozić w coraz większych odległościach od drugiego psa. Z czasem może się także pojawiać coraz mniej sygnałów strachu lub ekscytacji, a coraz więcej tych ofensywnych np. podniesiony ogon, frontalne ustawienie, uszy nastawione do przodu. Pierwotna przyczyna przestaje być widoczna a pies na pierwszy rzut oka wygląda na „agresora” i tak się zachowuje.Porcje wydawane w domu, mogą być podane inaczej, niż do miski. Na przykład do konga, maty węchowej, czy maty do wylizywania.

Co mogę zrobić, by pies przestał szczekać na inne psy?

Umów się na konsultację behawioralną. Podczas tego spotkania określimy przyczyny pojawiania się szczekania i plan pracy z psem, który prowadzi do przywrócenia psa do zrównoważonej komunikacji z innymi psami.

Co mogę zrobić już dziś sam/a?

  • Zapytaj lekarza weterynarii, czy Twojemu psu nic nie dolega (w tym również alergie). Kiedy pies choruje/coś go boli, może bardziej chcieć unikać kontaktu z psami, byc bardziej rozdrażniony, bardziej się bać.
  • Na bieżąco realizuj biologiczne i psychiczno-społeczne potrzeby podstawowe psa
  • Wyłącz ze spacerów miejsca, w których spaceruje bardzo dużo psów, lub takie z wąskimi przejściami (np. pomiędzy blokami) lub zmień godziny spacerowania na takie, w których spotkasz mniej psów
  • Zamiennie dodaj przynajmniej 1 spacer w spokojnych miejscach, w których Twój pies będzie mógł wybiegać się na lince treningowej – codziennie.
  • Zabieraj psa na spacery przed jedzeniem a jedzenie (najlepiej dosmaczone czymś pysznym) wydawaj psu na spacerach. To przygotuje go do ewentualnej pracy z trenerem- behawiorystą.

Jak pomoże mi behawiorysta- instruktor szkolenia psów?

  • Zdiagnozuje przyczynę pojawiania się oszczekiwania
  • Przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan ćwiczeń oraz zmian do wprowadzenie w codzienne życie psa.
  • Pokaże Ci jak organizować spacer, by ułatwić pracę nad zmianą zachowania niepożądanego.
  • Nauczy Cię zapobiegania pojawiania się oszczekiwania.
  • Nauczy Cię ćwiczenia rezygnacji psa z oszczekiwania, dzięki czemu spacery z psem staną się spokojniejsze.
  • Nauczy Cię, jak spokojnie przechodzić obok innych psów lub przywitania z nimi.
  • Pokaże Ci kiedy i w jaki sposób dać Twojemu psu możliwość przywitania się z innymi psami a kiedy tego na pewno nie robić.
  • Na naszych zajęciach łączymy elementy treningowe z elementami uczenia się o komunikacji psów i wykorzystujemy ich naturalne wzorce zachowania.
    Dlatego, trening powinien prowadzić trener, który jest również behawiorystą i będzie pracował z Wami uwzględniając płaszczyzny biologiczną, etologiczną, psychiczną i behawioralną.

W wyniku tych zmian i treningu, Twój pies może nauczyć się omijać psy, z którymi nie chce się witać, podchodzić do tych psów, przy których czuje się komfortowo, przestanie szczekać i rzucać się na smyczy.

Jeżeli czytasz ten artykuł i na ten moment obserwujesz na spacerach, że Twój pies tylko czasem szczeknie ale dość często się boi, lub bardzo mocno pobudza się na widok psów, NIE CZEKAJ, ROZPOCZNIJ PRACĘ Z PSEM JUŻ DZIŚ. DUŻO PROŚCIEJ I KRÓCEJ PRACUJE SIĘ Z PSEM, KTÓRY NIE MA JESZCZE SILNIE WYUCZONYCH ZACHOWAŃ GROŻĄCYCH.

AUTOR: Magdalena Grabowska — Instruktor szkolenia psów, zoopsycholog/behawiorysta, socjolog w specjalności komunikacja społeczna

Przeczytaj również

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

W codziennym kontakcie z psem może pojawić się kilka sytuacji, w których pies prezentuje zachowanie grożące lub agresywne. .......

Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Nauka chodzenia na luźnej smyczy, to jedno z trudniejszych ćwiczeń dla opiekunów psów. To dlatego, że środowisko spacerowe ........

puppy know how

PUPPY KNOW HOW Socjalizacja vs kwarantanna

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to dla właścicieli i samego zwierzęcia olbrzymie wydarzenie.
........

Proponowane szkolenia

Warsztat Spokojny pies- reakcja na inne psy

psi behawiorysta

Konsultacje behawioralne

Poznaj nas bliżej w naszych Social Mediach