KIEDY ROZPOCZĄĆ SZKOLENIE PSA?
Kluczowe Wskazówki dla Właścicieli.
Dzisiejsze szkolenie to nie tylko nauka poleceń. To wsparcie w procesie wychowania i przystosowania psa.
Szkolenie psa to ważny etap w życiu każdego czworonoga i jego opiekuna.
Odpowiednie podejście i moment rozpoczęcia treningu mają ogromny wpływ na efektywność procesu wychowania psa.
W tym artykule dowiesz się, kiedy najlepiej zacząć szkolenie swojego pupila oraz jakich zasad warto przestrzegać.
Wczesne szkolenie - klucz do sukcesu
Badania naukowe nie pozostawiają złudzeń – szczeniaki, które rozpoczynają szkolenie już w pierwszych tygodniach swojego życia, mają zdecydowanie mniej problemów behawioralnych w wieku dorosłym niż psy, które zostały poddane szkoleniu w późniejszym okresie. Kiedy szczenię pojawi się w Twoim domu ok 8 tygodnia życia, krok po kroku, możesz przyzwyczajać go do nowego środowiska (dom i otoczenie). W końcu, czym skorupka za młodu nasiąknie… Od początku warto także budować z psem relację opartą o zrozumienie potrzeb psa i zaufanie.
Pozytywne wzmacnianie zachowań
Podczas szkolenia nagradzamy psa za pożądane zachowania, motywując go tym samym do wykonywania określonych zadań. Warto w czytelny sposób wyznaczyć psu zasady wzajemnego funkcjonowania i współpracy. Jednak, unikamy technik, które wywołują u czworonogów strach, takich jak krzyk czy bicie. Pamiętajmy, że prawdziwa relacja z psem buduje w oparciu o zrozumienie i zaufanie. Pies nie może się nas bać.
Proste polecenia na początek
Rozpocznijmy od prostych komend, takich jak:
- Reakcja na imię
- kontakt wzrokowy/ zwracanie uwagi na opiekuna
- podążanie za opiekunem
- Siad
Warto tez od początku uczyć szczeniaka, że ma swoje miejsce do odpoczywania. PRzyda się to szczególnie bardzo energicznym szczeniakom, którym ciężko jest się wyciszyć . Nieocenione jest także polecenie „zostaw”. Potrafi uratować szczeniakowi życie.
A także luźna smycz – uwrażliwienie na napięcie smyczy juz od szczeniaka będzie dla Was nie lada wsparciem, kiedy szczenię wyrośnie na dużego, silnego psa.
Pies uczy się w każdej chwili swojego życia. Warto pokazywać mu w codziennych sytuacjach, np. podczas spacerów czy karmienia, jak właściwie się zachować. Pamiętajmy o cierpliwości i konsekwencji.
Możesz się posiłkować także wiedzą specjalistów, na przykład na zajęciach psiego przedszkola. Możesz do nich dołączyć po odrobaczeniu psa i drugim szczepieniu.
Wspólny czas i budowanie więzi
Nie zapominajmy, że szkolenie to nie tylko nauka komend. To także okazja do spędzania czasu z naszym pupilem, budowania więzi i wzajemnego zrozumienia. Bawmy się razem, uczmy się nawzajem i cieszmy się wspólnymi chwilami.
Kiedy pies Ci zaufa i wzajemnie się zrozumiecie, w naturalny sposób staniesz się jego przewodnikiem w ludzkim świecie.