Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa. Cz.II

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa Cz.II

zachowań agresywnych

Warczenie lub gryzienie w trakcie dotykania psa

Zdarza mi się spotkać z opiniami, że pies musi dać się pogłaskać, a jeżeli się przed tym broni, to znaczy, że nie zachowuje się normalnie, „coś jest z nim nie tak”. Tymczasem psy, tak jak ludzie, mogą być mniej towarzyskie lub odwrotnie, bardzo lubią kontakt z człowiekiem. Różnice mogę wynikać z kilku czynników – socjalizacji psa lub jej braku, cech dziedziczonych oraz dotychczasowych doświadczeń. Dlatego musimy nieco mniej egoistycznie podejść do sprawy i zaakceptować fakt, że nie każdy pies lubi być głaskany w każdej sytuacji i przez wszystkich. 

Najbezpieczniejsze jest stosowanie zasady dobrowolności. Kiedy chcemy pogłaskać psa, zachęcamy go, żeby do nas podszedł, ale sami nie podchodzimy. Można stanąć nieco bokiem i wyciągnąć dłoń w jego stronę. Wówczas mamy szansę zaobserwować, czy nasz pupil faktycznie ma ochotę na kontakt. Jeżeli będzie chciał, podejdzie i da się pogłaskać. Jeżeli nie, zostawiamy go w spokoju. Psa głaszczemy w okolicach szyi, łopatki, pod szyją. Nie głaszczemy po głowie. Wrażliwe na dotyk części ciała, to łapy, głowa (oczy, kufa), ogon i okolice genitalne. 

Jak zachowuje się pies, który nie chce być głaskany?

  • próbuje odejść,
  • odwrócić się, 
  • odwraca głowę,
  • kładzie uszy,
  • oblizuje się,
  • obniża postawę ciała lub sztywnieje (napięcie mięśni),
  • czasem warczy.

Ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do ostrzegawczego kłapnięcia lub uderzenia zębami, a ostatecznie do ugryzienia. Zasada dobrowolności jest szczególnie ważna w kontakcie dziecko-pies. Często nawet dorosłym ciężko jest odczytać sygnały ostrzegawcze psa i tym bardziej dzieci nie są w stanie tego zrobić.

Każdy pies może poczuć się zagrożony w nachalnym kontakcie z człowiekiem, szczególnie jeżeli nie miał wyboru.

Magdalena Grabowska
Gazeta Parkowa, Listopad 2015r.

Przeczytaj również

Fazy rozwoju psa cz II

Ten okres charakteryzuje się rozwojem zdolności percepcyjnych, rozpoczyna się od otwarcia się oczu, a kończy na otwarciu kanału słuchowego.......

FAZY ROZWOJU PSA CZ III

Fazy rozwoju psa cz III

Faza młodzieńcza (12 tygodni do 6 miesięcy i później) Jest to najdłuższa i najbardziej różnorodna faza rozwoju, której jednak w badaniach poświęcono do tej pory najmniej uwagi.
.........

puppy know how

PUPPY KNOW HOW Socjalizacja vs kwarantanna

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to dla właścicieli i samego zwierzęcia olbrzymie wydarzenie.
........

Proponowane szkolenia

FAZA ROZWOJU PSA CZ 1

Psie Przedszkole

psi behawiorysta

Psi Behwiorysta

Poznaj nas bliżej w naszych Social Mediach