Ratunku! Mój pies jest nadpobudliwy.

Ratunku! Mój pies jest nadpobudliwy

Twój pies nie potrafi nawet przez chwilę spokojnie przebywać w jednym miejscu, ciągle wymusza na Tobie różne działania, w obecności gości skacze i szczeka?

Ratunku! Mój pies jest nadpobudliwy.

Żeby poradzić sobie z nadmiernie aktywnym psem, powinieneś pamiętać o kilku zasadach:

  • Zabezpieczaj podstawowe psa, między innymi potrzebę eksplorowania i węszenia. Pamiętaj jednak, że samo zmęczenie fizyczne nie wyciszy Twojego psa. Czasem wręcz przeciwnie, dużo aktywności fizycznej może stymulować go do jeszcze większego pobudzania się i coraz trudniej będzie Ci go uspokoić.
  • Naucz Twojego psa podstawowych poleceń, które pomogą Ci lepiej kontrolować jego zachowanie. Co jednak ważne, nagradzaj go za spokojne zachowania w codziennym funkcjonowaniu i stopniowo przedłużaj trwanie psa w prezentowaniu tych zachowań. Wymaga to codziennej, konsekwentnej pracy i cierpliwości w każdym kontakcie z psem, i co ważne nie można się poddać po kilku próbach. Jeśli tak się stanie, pies może nauczyć się coraz intensywniej wymuszać na Tobie działania.
  • Polecenia powinny mieć swój początek i zakończenie. Tylko dzięki temu pies będzie potrafił nauczyć się coraz dłuższego prezentowania spokojnego zachowania, bez zrywania go.
  • Na koniec, jeśli Twój pies nie potrafi się opanować a nie wie przecież, że to co robi jest złe w Twoich oczach, pokaż mu, że może się w danej sytuacji zachować inaczej. Uniemożliwisz wtedy pojawienie się zachowania nieakceptowanego przez Ciebie oraz unikniesz nadmiernego pobudzania się psa.

Magdalena Grabowska
Jak poradzić sobie z nadmiernie aktywnym psem?
Gazeta Parkowa, marzec 2015r.

Przeczytaj również

Potrzeby podstawowe psa

By pies mógł funkcjonować w zrównoważony sposób, musi realizować podstawowe potrzeby właściwe swojemu gatunkowi. Bez tego, lawinowo mogą pojawiać się zachowania niepożądane, a szkolenie psa będzie utrudnione. ........

błędy i ucz się

Popełniaj błędy i ucz się.

Zaakceptuj fakt, że żeby coś zrobić dobrze, trzeba się często wielokrotnie pomylić. To samo dotyczy Twojego psa. Na tym polega proces uczenia się. .......

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

W codziennym kontakcie z psem może pojawić się kilka sytuacji, w których pies prezentuje zachowanie grożące lub agresywne. By zapobiec pojawianiu się ich, już od szczeniaczka przyzwyczajaj psa, że zbliżanie się do niego, zbliżanie dłoni, gdy je lub obgryza gryzaka, jest neutralne. .......

Proponowane szkolenia

Szkolenie Podstawowe

psi behawiorysta

Psi Behwiorysta

Poznaj nas bliżej w naszych Social Mediach