Twój pies nie potrafi nawet przez chwilę spokojnie przebywać w jednym miejscu, ciągle wymusza na Tobie różne działania, w obecności gości skacze i szczeka?

Żeby poradzić sobie z nadmiernie aktywnym psem, powinieneś pamiętać o kilku zasadach:

Zabezpieczaj podstawowe psa, między innymi potrzebę eksplorowania i węszenia. Pamiętaj jednak, że samo zmęczenie fizyczne nie wyciszy Twojego psa. Czasem wręcz przeciwnie, dużo aktywności fizycznej może stymulować go do jeszcze większego pobudzania się i coraz trudniej będzie Ci go uspokoić.

Naucz Twojego psa podstawowych poleceń, które pomogą Ci lepiej kontrolować jego zachowanie. Co jednak ważne, nagradzaj go za spokojne zachowania w codziennym funkcjonowaniu i stopniowo przedłużaj trwanie psa w prezentowaniu tych zachowań. Wymaga to codziennej, konsekwentnej pracy i cierpliwości w każdym kontakcie z psem, i co ważne nie można się poddać po kilku próbach. Jeśli tak się stanie, pies może nauczyć się coraz intensywniej wymuszać na Tobie działania.

Polecenia powinny mieć swój początek i zakończenie. Tylko dzięki temu pies będzie potrafił nauczyć się coraz dłuższego prezentowania spokojnego zachowania, bez zrywania go.

Na koniec, jeśli Twój pies nie potrafi się opanować a nie wie przecież, że to co robi jest złe w Twoich oczach, pokaż mu, że może się w danej sytuacji zachować inaczej. Uniemożliwisz wtedy pojawienie się zachowania nieakceptowanego przez Ciebie oraz unikniesz nadmiernego pobudzania się psa.

Magdalena Grabowska
Jak poradzić sobie z nadmiernie aktywnym psem?
Gazeta Parkowa, marzec 2015r.