Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. 1.

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

 W codziennym kontakcie z psem może pojawić się kilka sytuacji, w których pies prezentuje zachowanie grożące lub agresywne.

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. I

Część 1. Warczenie przy misce, gryzaku

By zapobiec pojawianiu się zachowania agresywnego u psa tym kontekście, już od szczeniaczka przyzwyczajaj psa, że zbliżanie się do niego, zbliżanie dłoni, gdy je lub obgryza gryzaka, jest neutralne. Dlatego, nie zabieraj psu gryzaka prosto z pyska, nie wkładaj rąk do miski pod pysk, gdy je. 

A kiedy z jakiegoś powodu musisz zabrać psu np. gryzaka lub miskę z jedzeniem, wymień to na coś smacznego. Podrzuć obok smakołyk, by pies po niego sięgnął, wypuszczając gryzaka z pyska. Wtedy bezpiecznie możesz zabrać psu wartościową dla niego rzecz. 

Jeżeli warczenie już się pojawiło, gdy się zbliżasz, nie karć psa. To spowoduje, że rzeczywiście staniesz się dla niego zagrożeniem w tej sytuacji. Zamiast tego, przechodząc obok, podrzucaj psu smakołyk, by skojarzył twoje zbliżanie się z czymś przyjemnym. Miskę psa i legowisko, na którym żuje gryzaki, ułóż w ustronnym, spokojnym miejscu. 

Pamiętaj, jeżeli pies warczy na Ciebie w takich sytuacjach, robi to dlatego, że czuje się zagrożony. Z całą pewnością nie chce pokazać Ci, kto tu rządzi. Po prostu nauczył się, że wartościowych dla niego zasobów trzeba pilnować, bo mogą mu być zabrane. To, co pies trzyma w pysku, uznaje za swoje. Natomiast warczenie w takim kontekście to kulturalne ostrzeżenie „odejdź, to moje”. Wielokrotne ignorowane tego komunikatu, może prowadzić do ugryzienia.

Nieprawdą jest również twierdzenie, że pies musi sobie pozwolić zabrać wszystko z pyska. To stereotyp. Pies to zwierzę, które będzie pilnować swojego zasobu, jeśli uzna, że może być mu skradziony.

 

Więcej o bronieniu zasobów przez psa

Przeczytaj również

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa. Cz.II

Zdarza mi się spotkać z opiniami, że pies musi dać się pogłaskać, a jeżeli się przed tym broni, to znaczy, że nie zachowuje się normalnie, „coś jest z nim nie tak”. Tymczasem psy, tak jak ludzie, mogą być mniej towarzyskie lub odwrotnie. ........

agresji psa

Jak zapobiegać agresji psa w środowisku osiedlowym?

Co powinien zrobić właściciel psa w zakresie zapobiegania zachowaniom grożącym i agresywnym psa w środowisku osiedlowym? Szczekają bez umiaru, ciągną na smyczy, bywają agresywne wobec innych psów czy ludzi albo bawią się i skaczą tak intensywnie, że nie sposób ich opanować. ........

puppy know how

PUPPY KNOW HOW Socjalizacja vs kwarantanna

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to dla właścicieli i samego zwierzęcia olbrzymie wydarzenie.
........

Proponowane szkolenia

FAZA ROZWOJU PSA CZ 1

Psie Przedszkole

psi behawiorysta

Psi Behwiorysta

Poznaj nas bliżej w naszych Social Mediach