Część 1. Warczenie przy misce, gryzaku
By zapobiec pojawianiu się zachowania agresywnego u psa tym kontekście, już od szczeniaczka przyzwyczajaj psa, że zbliżanie się do niego, zbliżanie dłoni, gdy je lub obgryza gryzaka, jest neutralne. Dlatego, nie zabieraj psu gryzaka prosto z pyska, nie wkładaj rąk do miski pod pysk, gdy je.
A kiedy z jakiegoś powodu musisz zabrać psu np. gryzaka lub miskę z jedzeniem, wymień to na coś smacznego. Podrzuć obok smakołyk, by pies po niego sięgnął, wypuszczając gryzaka z pyska. Wtedy bezpiecznie możesz zabrać psu wartościową dla niego rzecz.
Jeżeli warczenie już się pojawiło, gdy się zbliżasz, nie karć psa. To spowoduje, że rzeczywiście staniesz się dla niego zagrożeniem w tej sytuacji. Zamiast tego, przechodząc obok, podrzucaj psu smakołyk, by skojarzył twoje zbliżanie się z czymś przyjemnym. Miskę psa i legowisko, na którym żuje gryzaki, ułóż w ustronnym, spokojnym miejscu.
Pamiętaj, jeżeli pies warczy na Ciebie w takich sytuacjach, robi to dlatego, że czuje się zagrożony. Z całą pewnością nie chce pokazać Ci, kto tu rządzi. Po prostu nauczył się, że wartościowych dla niego zasobów trzeba pilnować, bo mogą mu być zabrane. To, co pies trzyma w pysku, uznaje za swoje. Natomiast warczenie w takim kontekście to kulturalne ostrzeżenie „odejdź, to moje”. Wielokrotne ignorowane tego komunikatu, może prowadzić do ugryzienia.
Nieprawdą jest również twierdzenie, że pies musi sobie pozwolić zabrać wszystko z pyska. To stereotyp. Pies to zwierzę, które będzie pilnować swojego zasobu, jeśli uzna, że może być mu skradziony.